4 maj, 2017
2 månader med annonsplattformen
För lite drygt 2 månader sedan presenterade Wikinggruppen ett mervärdespaket som är framtaget tillsammans med Klarna för våra gemensamma kunder. En del i detta mervärdespaket är en annonsplattform som levererat positiva resultat. För gemensamma Wikinggruppen-Klarna kunder är annonsplattformen tillgänglig direkt via butikens backoffice, och man behöver inte heller installera något vilket gör det väldigt snabbt och effektivt att sätta upp nya annonskampanjer.
En av våra kunder som provat annonsplattformen är Anders Karlsson på barahandtag.se som gjorde en kampanj som har löpt över två månader på ca 85 kr per dag. Kampanjen har hittills genererat 178 köp till kostnaden 28 kr per köp. Läs mer om BaraHandtags utvärdering efter 10 dagar här och slutresultat på sina kampanjer efter 2 månader här. (pdf)
Ok, hur kommer jag igång?
Det är enkelt!
1. Logga in på adminsektionen på din webbutik.
2. Klicka på Ikonen ”Annonsplattform”
3. Klicka på ”Kom igång”, skapa din kampanj och följ resultaten i realtid.
Webinar – 9e Maj
Om du vill lära dig mer om hur man skapar en effektiv kampanj, och smarta annonser som ökar din försäljning, signa upp på detta Webinarie nu på tisdag den 9/5 kl 10.00.
Läs mer om mervärdespaket
Läs mer om annonsplattformen
← Se alla nyheter
