Blogg i din webbutik
Blogga för ökad relevans samt kommunikation
- Ingår i Custom paketet
Varför skall du ha en blogg i din webbutik?
Det finns flera fördelar med att ha en inbyggd blogg under samma domän som din webbutik körs på.
Kommunikation
Alla framgångsrika företag har en dialog med sina kunder som hjälper dom att utvecklas. Med en blogg kan du löpande och utförligt kommunicera och interagera med dina kunder. Du kan exempelvis skriva om branschnyheter, nya produkter eller företagsnyheter och få feedback och kommentarer som hjälper dig att fatta beslut och stärka ditt varumärke.
Sökbarhet och Sökmotoroptimering
Den kanske viktigaste faktorn är att en intern blogg hjälper dig att på ett effektivt sätt bygga relevant innehåll på din webbutik. Relevant innehåll är grunden i all sökmotoroptimering. Om du bloggar regelbundet kring nyheter i din bransch, nya produkter med mera kommer du löpande bygga upp mer och mer relevant innehåll vilket Google älskar och kommer belöna dig för genom högre placeringar i träfflistan!
Länkar och Delningar
Alla inlägg som du skriver i bloggen kan enkelt delas i sociala medier som Facebook, Twitter, LinkedIn mfl. Bra skrivna artiklar kan även locka till länkar från hemsidor, bloggar, Facebook mfl vilket dels driver trafik till din webbutik men även är väldigt bra för att stärka din sökmotoroptimering.
Funktionalitet
Den inbyggda bloggen har grundläggande bloggfunktionalitet,
- Editor för fri hantering av text och bild i dina inlägg
- Alla inlägg kan taggas
- Automatisk arkivering efter tid
- Inbyggt stöd för sociala medier vilket gör att alla inlägg enkelt kan delas på Facebook, Twitter mfl
- Inbyggt stöd för kommentarer och hantering av dessa
- Permalänkar
- RSS flöde
- Editor för fri hantering av text och bild i dina inlägg
- Alla inlägg kan taggas
- Automatisk arkivering efter tid
- Inbyggt stöd för sociala medier vilket gör att alla inlägg enkelt kan delas på Facebook, Twitter mfl
- Inbyggt stöd för kommentarer och hantering av dessa
- Permalänkar
- RSS flöde
Vänligen observera även att bloggmodulen för närvarande enbart stöder svenska som språk även om man har språk & valutamodulen installerad.